बिहिबार , जेठ २५, २०८०

अहिले के गर्दैछन् छोरोबाट छोरीमा परिवर्तन भएकी कलाकार सन्तोष पन्तकी छोरी ?

मंग्सिर २०, २०७९ मंगलबार 651

नेपालको हास्य कला-कारिताका किङ्ग हुन् सन्तोष पन्त । कमेडी च्याम्पियन रिया’लिटी शोमा उनलाई कमे’डीका बाद:शाह भनेर भनिन्छ । तर उनका कान्छा छोरा दश वर्ष अघि निक्कै चर्चामा आए । उनी छोराबाट छोरी भइन् ।

हिजो:सम्म उनी प्रतीक थिए, कला’कार सन्तोष पन्तका कान्छा छोरा । त्यसपछि उनी केट’लिन भएकी छिन्, पन्त परि’वारकै कान्छी छोरीका रूपमा । लैङ्गिक परिवर्तन गर्दा निकै नै चर्चामा आएकि केटलिन आखिर कहाँ छिन् ? त्यो कौतु’होल्ताकै विषय बनेको छ ।

केही समय’अघिसम्म उनी टिसर्ट र पेन्ट लगाउँ’थिन्, बाध्यतामा। अब खुलेर लेडिज पहिरन लगाउन था’लेकी छिन्। उसै त मृगनयनी, त्यसमाथि कोश मिला’एर गाजल लगाउँदा उनका आँखा कम राम्रा देखिँदैनन्।

अनुहारको सेप, शारीरिक संरचना एवं हाउ’भाउले उनी कुनै नायिका भन्दा कम देखिन्नन्। बोलीमा पनि किशोरीझैं मादकता झल्कन्छ। धेरैलाई हिजो’आजका कुरामा प्रतीक पन्तले बाल’कलाकारको भूमिका निर्वाह गरेको सम्झना हुनुपर्छ। बाबु सन्तोष पन्तका साथ उनी विज्ञापनमा पनि झुल्किन्थे।

भुक्क फुलेको जीउ र तोते:बोलीमा गरिएको अभि’नयले त्यसबेला धेरैलाई मोहनी लगा’एको थियो। कथामा बाल’कलाकारको आवश्यकता पर्नेबित्तिकै देखा पर्ने सन्तोष पन्तका दुई छोरामध्ये उनी कान्छा हुन्। नेपाल टेलि’भिजनबाट उक्त टेलिश्रृंखला बन्द भए’पछि प्रतीकका दाजु साकार पन्त उच्च शिक्षा अध्ययनका लागि अस्ट्रेलिया गए।

भाइ प्रतीक भने माध्य’मिक शिक्षा पूरा गर्न थाले। अनि घरमा आमा प्रतिभा पन्तसँगको सम्बन्धले त झन बढि स’हयोग पुर्याएको केटलिन सम्झिन्छिन । सात कक्षा पढ्न थालेपछि आफ्नो शरीर र मन:बीच सम्बन्ध टुट्न थाले’को बताउदै केटलिनले त्यही’समयमा जहिले पनि केटासँग बस्न मन पराउनुको कारण बल्ल खोलेकी छिन ।

पुरुष भए पनि १३ वर्षको उमेर’देखि स्त्रीजन्य स्वभाव देखा’उन थालेकी केटलिनले सबैभन्दा पहिले आफ्नो आमा’लाई समस्या सुनाएकी थिइन । प्रारम्भ’मा आमाले छोरो आफूसँग जिस्किएको हो कि भन्ने मानेकी थिइन्। विस्तारै छोराको स्वभाव छोरी’को जस्तै हुन थालेको अनुभव आज आएर पाएकी छिन ।

कुरा केही वर्ष पहिले एस.एलसीको तयारी हुन थालेपछिको थियो । त्यो बेला उनको मोटो शरीर पातलो एवं स्त्री जस्तै हुँदै जान थालेपछि साथी’हरूले गम्भीर रूपमा लिन थाले। अब यसको समा’धान खोज्न थालियो। के’टलिनले इन्टरनेटको माध्यमबाट यस्ता स’मस्याका सम्बन्धमा जानकारी लिन थालिन्।

घरमा पनि यस विषयमा सोध खोज हुन थाल्यो। इन्टरनेटको माध्यम’बाटै पुरुष महिलाका रूपमा परि’वर्तन हुन सक्ने जानकारी हात पर्यो। १२ कक्षाभरि उनले त्यसको तयारी गरेको बताइन । त्यही समय’देखि डाक्टरको सह’योगमा उनले लैङ्गि’क पहिचान नै परिवर्तन गरिन् । केटाबाट केटी भइन् । उनलाई दाजु साकारले साथ दिएका थिए । थाइल्यान्ड गएर उनी पुरुषबाट महिला बनिन ।

दाजु साकार पन्तले गत बर्ष मात्र बिहे गरेका छन् । काठमाडौँ जोरपाटी निवासी आयुशी खनाल उनले बिबाह गरेका हुन् । चलचित्र ‘हिजो आजका कुरा’ दाजु साकारले निर्देशन गरेका थिए ।

भाई’बाट बहिनी बनेकी केटलिन भने उच्च शिक्षा अध्यय’नका लागि विदेशमा छिन् । अध्ययन सकेर बिबाह गर्ने उनको लक्ष रहेको छ । उनलाई परिवार’बाट कुनै नियन्त्रण छैन । अरु सामान्य मानिस सरह उनी स्वतन्त्र जीवन विताइ’रहेकी छिन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्