शनिबार , जेठ २७, २०८०

आइजीपी कुँवरमाथि राजीनामाको दबाव, भारत भ्रमणपछि निर्णय गर्ने प्रधानमन्त्रीको तयारी

जेठ ११, २०८० बिहिबार 459

काठमाडौं। नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरणमा देशका नेतादेखि कर्मचारीसम्मको मिलेमतो उजागर भइरहेका बेलामा नेपाल प्रहरी प्रमुख वसन्त कुँवरको भूमिका समेत शंकास्पद देखिएको भन्दै राजीनामाको दबाव बढेको छ।

उनले यस प्रकरणमा कतिपय आरोपीसँग साँठगाँठ देखिएको भन्दै सञ्चारमाध्यममा समाचार प्रकाशित भएपछि उनी विवादमा तानिएका हुन्। उनले यस प्रकरणको अनुसन्धानमा तदारुकता नदेखाएको र कतिपय आरोपीलाई बचाउने भूमिका खेलेको आरोप लागेको छ।

राजनीतिक दलका नेताहरुले समेत कुँवरमाथि माथि लागेको आरोपको सफाइ दिन आग्रह गरिरहेका बेला बुधबार गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठले प्रहरी प्रमुख कुँवरसँग भेटवार्ता गरेका थिए।

उनको राजीनामाको दबाव पछि गृहमन्त्री श्रेष्ठ समेत अप्ठेरोमा परेको स्रोतको दाबी छ। गृहमन्त्री श्रेष्ठले यसबारे आइजीपी कुँवरसहित भेटमा सहभागी एआइजीहरुलाई सार्वजनिक भएको अनुसन्धारत विवरणको बारेमा सचेत गराएका थिए।

प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई यस विषयमा गृहमन्त्री श्रेष्ठले जानकारी गराएका छन्। उनले प्रहरी प्रमुखको शंकास्पद क्रियाकलाप र सार्वजनिक भएको अनुसन्धान प्रतिवेदनबारे प्रधानमन्त्रीले चासो राखेको बताइएको छ। यसबारेमा प्रधानमन्त्री प्रचण्डले भारत भ्रमणपछि निर्णय लिने तयारीमा रहेको स्रोतले जनाएको छ।

यही प्रकरणमा प्रहरीले अभियुक्तहरुसँग लिएको बयान मिडियादेखि सामाजिक सञ्जालमा छताछुल्ल भएको छ। यसले प्रहरी भित्रको आन्तरिक किचलो र अनुसन्धानको श्रेय लिने होडबाजी व्याप्त रहेको देखाएको छ।

प्रहरी प्रमुख कुँवरले यसअघि अपराध अनुसन्धान कार्यालयको प्रमुख हुँदा पक्राउ परेका यस प्रकरणका योजनाकार सानु भण्डारी र सन्देश शर्मालाई छुटाएको आरोप लागेको छ। तत्कालीन गृहमन्त्री र गृहसचिव हाल थुनामा रहेका बालकृष्ण खाँण र टेकनारायण पाण्डेको निर्देशनमा छुटाएको आरोप लागेको छ।

त्यस बखत उनले नक्कली शरणार्थी प्रकरणसँग सम्बन्धित फाइल समेत प्रहरी कार्यालयबाट घरमा लगेर राखेको आरोप लागेको छ। उनको कार्यकालमा पक्राउ परेका आरोपीको रेकर्ड समेत नराखेको आरोप आइजीपी कुँवरमाथि लागेको छ। तथापि उनले यस विषयमा स्पष्टिकरण दिइसकेका छन्।

उनले हालका अपराध अनुसन्धान कार्यालयका प्रमुख एसएसपी मनोज केसीलाई आफूले नै यस प्रकरणको अनुसन्धान गर्न ताकेता गरेको बताउँदै आएका छन्। यसप्रकरणमा संलग्न १६ जनालाई एसएसपी केसीकै सक्रियतामा पक्राउ गरेर थप अनुसन्धानका लागि जिल्ला प्रहरी परिसर टेकुमा बुझाइएको हो।

तर प्रहरी प्रमुख कुँवर सुरुदेखि नै यसको अनुसन्धान थालेका प्रहरी अफिसर हुन्। उनी अपराध अनुसन्धान कार्यालयमा हुँदा देखि नै अनुसन्धान कार्यमा देखाएको शंकास्पद कार्यले विवादमा आएपछि अनुसन्धानलाई सघाउन उनीमाथि राजीनामाको दबाब बढेको हो।

यद्यपि आइजीपीको संलग्नताबारे समाचार सार्वजनिक भएपछि बुधबार प्रहरीले विज्ञप्ति जारी गर्दै खण्डन गरिसकेको छ। प्रहरीको चेन अफ कमाण्डमा असर पर्ने भन्दै आन्तरिक गुटबन्दीलाई प्रश्रय दिने समाचार प्रकाशन तथा प्रशारण नगर्न ध्यानाकर्षण गराएको छ।

प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले आफ्नो भारत भ्रमणको पूर्वसन्ध्यामा यो प्रकरणलाई थप नउचाल्ने र भारत भ्रमणपछि यो विषयमा निर्णय लिने बताइएको छ।

उनले आइजीपी विवादमा आएपछि अनुसन्धानलाई सघाउन राजनीमा दिएर मार्गप्रशस्त गर्न सुझाउने यदि त्यसो गर्न आनाकानी गरे बर्खास्तीको कठोर निर्णय लिने प्रधानमन्त्रीको तयारी रहेको स्रोतको दाबी छ।

नेपाल प्रहरीमा बढुवाको क्रममा प्रतिस्पर्धी रहेका अर्का एआइजी श्याम ज्ञवाली र प्रहरी प्रमुख कुँवरको आन्तरिक अस्वस्थ प्रतिस्पर्धाकै कारण अनुसन्धानरत विवरण सार्वजनिक भएको बताइन्छ।

आइजीपीमा समान प्रतिस्पर्धी रहेका यी दुबै अन्ततः कुँवर आइजीपी बनेपछि एकअर्काप्रति रुष्ट बनेका छन्। महानगरीय प्रहरी कार्यालय रानीपोखरी प्रमुख रहेका ज्ञवाली र प्रहरी प्रमुख कुँवरको आन्तरिक किचलोकै कारणले अनुसन्धानरत विवरण सार्वजनिक भएको चर्चा छ।

रानीपोखरीका प्रमुख एआइजी ज्ञवालीलाई अन्यत्र सरुवा गर्न प्रधानमन्त्री समक्ष गठबन्धनको प्रमुख दल कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले तारन्तार दबाव दिँदै आएका छन्। उनको दबावलाई प्रधानमन्त्रीले टार्दै आएको बालुवाटार स्रोतले जनाएको छ।

कांग्रेस नेतृ मञ्जु खाँण र आफ्नै श्रीमती आरजू राणा समेत तानिने भयले देउवाले एआइजी ज्ञवालीको सरुवा गर्न दबाब बढाएको स्रोतले बतायो। यी दुबैलाई प्रधानमन्त्रीले भारत भ्रमणपछि टुंगो लगाउने आश्वासन दिएपछि देउवा हाल मत्थर बनेका छन्।

पक्राउ परेका १६ जनासँगको बयान लिइएको अनुसन्धान प्रतिवेदन नेपाल प्रहरीले जिल्ला सरकारी वकिलमार्फत काठमाडौं जिल्ला अदालतमा अभियोजन दर्ता गरेपछि शुक्रबारदेखि न्यायाधीशले अभियुक्तसँग बयान लिन थाल्नेछन्।-dcnepal

प्रतिकृया दिनुहोस्