बिहिबार , जेठ २५, २०८०

यौन सम्बन्ध भइसकेको कुरा विशेषज्ञ डाक्टरले सोध्दा झुट बोले पछुताउनु पर्नेछ

बैसाख २५, २०८० सोमबार 349

काठमाडौं । आज भोलि मानिसहरु सेक्सका बारेमा सचेत भएका छन् । नेपाल भारतमा गोप्य कुरा गरे पनि यसको चर्चा पक्कै हुन्छ ।

केहि मानिसहरू अझै पनि यस्ता मुद्दाहरूको बारेमा कुरा गर्न हिचकिचाउँछन्। डाक्टरसँग कुरा गर्न पनि लाज मान्छन् । यस्तो अवस्थामा यौनको बारेमा गलत ज्ञान उनीहरुका लागि समस्या बन्न सक्छ ।

यौन र स्वास्थ्य कायम राख्न हरेक महिलाले नियमित रूपमा स्त्री रोग विशेषज्ञ ( gynecologist ) कहाँ गएर आफ्नो चेकअप गराउनुपर्छ । तर धेरै महिलाहरू छन् जो आफ्नो यौन स्वास्थ्यको बारेमा कुरा गर्न लाज मान्छन्।

यौन स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित समस्याहरूको बारेमा स्त्री रोग विशेषज्ञसँग खुलेर कुरा नगर्नु कहिलेकाहीँ तपाईका लागि धेरै महँगो साबित हुन सक्छ। यस्तो अवस्थामा स्त्री रोग विशेषज्ञले सोधेका प्रश्नको जवाफ दिनु आवश्यक छ।

चेकअपको क्रममा, स्त्री रोग विशेषज्ञले तपाइलाई तपाइको घनिष्ठ स्वास्थ्यको बारेमा विभिन्न प्रश्नहरू सोध्न सक्छन् । महिलाहरुको नियमित महिनावारी चक्र २८ दिनको हुन्छ ।

मितिभन्दा तीन–चार दिन अगाडि महिनावारी आउनु सामान्य कुरा हो तर यो अन्तर धेरै भयो भने त्यसलाई अनियमित महिनावारी भनिन्छ । महिनावारी नियमित नहुनु कहिलेकाहीं धेरै गम्भीर रोगको सुरुवात सक्छ। यदि यस्तो छ भने तुरुन्त डाक्टरसँग सम्पर्क राख्नुपर्छ ।

हरेक महिलाले आफ्नो स्तनको स्वयम् जाँच गराउनु निकै जरुरी छ । तपाइलाई त्यसो गर्न सम्झाउनु तपाइको डाक्टरको काम हो। डाक्टरहरूले तपाईलाई राम्ररी जाँच गर्न धेरै प्रभावकारी तरिकाहरू बताउन सक्छन्। यौन सम्बन्धसँग महिलाका धेरै रोग जोडिएका छन् ।

डाक्टरले यो प्रश्न गर्न सक्छन् । यो प्रश्न तपाईलाई बकवास लाग्न सक्छ। तर यस प्रश्नको जवाफको आधारमा डाक्टरले निर्णय गर्दछन् कि तपाइले कुन परीक्षणहरू गर्न जरुरी छ । एक स्त्री रोग विशेषज्ञका अनुसार तपाईले डाक्टरसँग साझा गरेको जानकारी अनुसार तपाईको हेरचाह गरिन्छ।

महिलाहरु प्रायः यौनका प्रश्नको जवाफ दिन हिचकिचाउँछन्। यदि तपाईं विगत १५ वर्षदेखि एउटै पार्टनरसँग बस्दै हुनुहुन्छ भने, डाक्टरले तपाईलाई एसटीडी परीक्षण नगर्न सुझाव दिन सक्छन्।

तर यदि तपाईले एउटै महिनामा तीन फरक व्यक्तिसँग शारीरिक सम्बन्ध राख्नुभएको छ भने, डाक्टरले तपाईलाई एसटीडी परीक्षण गराउन भन्न सक्नुहुन्छ। यदि तपाइ कहिलेकाहीँ सेक्सको समयमा वा पछि तपाइको योनि वा यौनाङ्गको भित्री तहमा दुखाइ हुन्छ भने, आत्तिनु आवश्यक छैन।

यद्यपि हरेक पटक सेक्सको क्रममा वा पछि दुखाइको सामना गर्नुहुन्छ भने, तपाइले डाक्टरलाई देखाउनुपर्छ। यसका लागि डाक्टरले तपाईलाई आधारभूत योनि संक्रमण वा एन्डोमेट्रिओसिसको लागि परीक्षण गराउन सक्छन् । समयमा परीक्षण गरे र रोगको पत्ता लागे दुख पाइने छैन । स्वास्थ्यपनि राम्रो हुनेछ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्