आइतबार , जेठ २१, २०८०

यी खानेकुरा ख्याल नगर्दा दिमागमा घुस्छ कीरा, बनाउँनेछ सबै बर्बाद

बैसाख १८, २०८० सोमबार 608

तपाईंले अंग्रेजीमा बोल्दा Cabbage सुन्नु भएको होला । Cabbage मा फाइबर जस्तो ( ट्यापवार्म ) किरा हुन्छ। जुन तरकारी खानेको दिमागमा घुस्छ र कहिलेकाहीँ आँखाको नानीभित्र अण्डा पार्छ, त्यो चर्को आगोमा पनि मर्दैन र दुई टुक्रा पार्दा पनि जीवित रहन्छ ।

आरोप सत्य हो
बन्दागोभीमा ट्यापवार्म पाइने खाद्यविज्ञहरू बताउँछन् । र यो पनि सत्य हो कि यदि यसलाई राम्रोसँग सफा गरिएन र राम्रोसँग पकाएको छैन भने, यो मानव शरीरमा प्रवेश गर्दछ।

अब तपाईको मनमा प्रश्न आउनेछ कि यो खायो भने पेटमा कीरा पस्छ, यो केही मानिसको दिमागमा कसरी पस्यो ? वास्तवमा यो किरा डेढ शना हो, यो आन्द्राको म्यूकोसा पार गरी स्नायुमा प्रवेश गरी मस्तिष्कको नसामा पुग्छ ।

टेपवार्म मस्तिष्कको नसमा प्रवेश गर्छ : एक पटक तपाईको दिमागको नसामा टेपवार्म प्रवेश गरेपछि तपाईका लागि ठूलो समस्या खडा हुन्छ। यसले मस्तिष्कमा रक्तसञ्चार कम गर्छ । मस्तिष्क सुन्निन्छ । टाउको दुख्ने, मस्तिष्क कुहिरो जस्ता रोग लाग्न थाल्छ । अवस्था बिग्रियो भने मृत्यु पनि हुनसक्छ ।

त्यसोभए के गर्ने, खान छोड्ने?
अहँ खान नछोड्नुस्, बन्दाकोबीमा धेरै पौष्टिक हुन्छ। यसमा भिटामिन, आइरन, पोटासियम प्रशस्त मात्रामा पाइन्छ। यसले कब्जियत, अल्सर, दुखाइबाट राहत दिन्छ। आँखाको ज्योति बढाउँछ, तौल घटाउँछ। रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढ्छ र चाउमिन टेस्ट बढ्छ। कीराको डरले खान छाड्नु ठीक होइन । तर राम्ररी पकाएर खान सुझाव दिन्छौ ।

दिमागमा कीरा पस्यो भने कहिलै मर्दैन : बन्दागोभीमा बस्ने कीरा मर्दैन भन्ने हल्ला छ । अमर होइन, बन्दाकोबीलाई खानु अघि ५ मिनेट उमालेर खानुहोस्, यसो गर्दा त्यो खालको कीरा मर्छ । त्यसपछि स्वादिष्ट तरकारी बनाएर खानुहोस्।

के हो भने बन्दागोभीमा ट्यापवार्म पाइँदैन तर यो परजीवी माटोमा बस्छ र तरकारी माटोमा फल्छ । त्यसैले ट्यापवार्म पातभित्र पस्छ, त्यसपछि त्यो खानेको दिमागमा जान्छ र मस्तिष्क च्यात्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्