बिहिबार , जेठ २५, २०८०

कुवेतमा अलपत्र आमाकाे उद्दारका लागि दुई छोराले गरे सहयोगको याचना(भिडियो हेर्नुस्)

बैसाख ३, २०८० आइतबार 821

कुवेतमा अलपत्र आमाकाे उद्दारका लागि दुई छोराले सिधाकुरासँग गरे सहयोगको याचना(भिडियो हेर्नुस्)

स-साना बालबालिका छाडेर बाबु एउटा देश, आमा अर्को देश पुगेका छन् । त्यो परदेशमा पनि सजिलो त कहाँ भयो र ? कुवेत पुगेकी बाँकेकी चन्द्रकला बुढाथोकीले अहिले आफ्नै रोजगारदाताबाट यातना पाएकी छिन् । कुवेतमा आमा, बाबु मलेसियामा । छोराछोरी आफ्नी फूपूकहाँ बस्छन् । नेपालमा भएका उनका छोराछोरीले चाहिँ आफ्नी आमा चन्द्रकलाले दुःख पाएको र उद्दारका लागि याचना गर्दै भिडियो कार्यक्रम सिधा कुरा जनतासँगलाई पठाएका छन् ।

घरेलु कामदारमा रुपमा कुवेत पुगेकी बाँके राप्ती सुनारी गाउँपालिका- ७ की चन्द्रकला बुढाथोकी बिचल्लीमा परेकी छिन् । घरको आर्थिक अवस्था नाजुक भएपछि कुवेत पुगेकी उनलाई रोजगारदाताले चरम शोषणमा पारेको परिवारले बताएका छन् । आफ्ना दुइ छोरालाई घरमै छाडेर गत पुष ७ गते चन्द्रकला कुवेत हानिएकी थिइन् । तर, उनी त्यहाँ रोजगारदाताको चरम शोषणमा परिन् । एक छाक राम्रो खाना पनि नपाउने अवस्थामा बसेकी छिन् उनी ।

आमा विदेशमा रोजगारदाताको चरम शोषणमा परेपछि छोरा लोकेन्द्र र दुर्गेश बुढाथोकीले आमाको उद्दारका लागि सिधा कुरा जनतासँगलाई भिडियो सन्देश नै पठाएका छन् ।

बुबा ललित बुढाथोकी पनि झण्डै डेढ वर्षदेखि मलेसियामा छन् । आमा पनि कुवेत गएपछि उनीहरु आफ्नो फुपुको घरमा साहारा लिइरहेका छन् ।

हाल चन्द्रकला छोरा तथा अन्य आफन्तहरुसँग फोन सम्पर्क समेत आएकी छैनन् । घर मालिकले उनको मोबाइल खोसेको परिवारले बताएको छ । चन्द्रकलालाई कुवेत पुर्याउने एजेण्ट प्रेम रसाइलीलाई हामीले सम्पर्क गरेका छौँ । हामीसँगको कुराकानीमा उनले चन्द्रकलालाई छिट्टै नेपाल फर्काउने बताएका छन् ।

एजेण्टले चन्द्रकलालाई पनि भारत हुँदै कुवेत पुर्याएका थिए । सरकारले २०७३ चैत २० गतेदेखि नेपाली कामदारहरुलाई घरेलु कामदारका रुपमा खाडी जान पूर्ण रुपमा रोक लगाएको थियो । रोक लगाएपछि झनै अवैधानिक बाटो भारत हुँदै जाने नेपाली कामदारको संख्या बढेको पाइएको छ ।

६ दिन लगाएर आमा खोज्दै नेपाल आए बुबा छोरा। यति माया गर्ने महान श्रीमान्। सबैलाई रुवाउने भिडियो,पुरा जानकारीको लागि भिडियो हेरेर थाहा पाउनुहोस।

थप समाचार – गायक तथा सर्जक प्रकाश सपुतले भर्खर सार्वजनिक गरेको गीतले अहिले माओवादी केन्द्रमा भुइचालो गएको छ । पूर्व माओवादी लडाकुको अवस्थालाई उनले गीतमा चित्रण गरेका छन् ।तर गीतको भिडियोमा देखाइएको महिला पात्रको भूमिकालाई लिएर माओवादीका केही नेताहरुले कडा आपत्ती जनाएका छन् । उनलाई युट्युववाट भिडियो हटाउन माग राखेका छन् ।

तर यसवारे गीतकार तथा गायक प्रकाश सपुतले धारणा सार्वजनिक गरेका छन् । उनले आफुले संगत गरेका साथी र आफुले देखेका नजिकका ब्यक्तिहरुको वास्तविकता नै गीतमा उतारेको बताएका छन् ।‘वास्तविक पात्र, स्वभाव र सोचको अध्ययन गरेर नै गीत तयार पारिएको छ, उनले भनेका छन् ।गायक प्रकाश सपुतको उक्त गीतबाट सबैभन्दा बढी सत्तारुढ नेकपा माओवादी केन्द्र चिढिएको छ । धेरैजसो माओवादी कार्यकर्ता गीतविरुद्ध खनिएका छन् ।

प्रकाश सपुतले आफ्नो फेश बुकमा एक स्टाटस लेख्दै यस्तो भनेका छन ।

‘पि’र’ प्रतिको शुभेच्छाका लागि तपाईंहरु सबैलाई धेरै-धेरै धन्यबाद ! सवैको अपेक्षा अनुसारको सिर्जना गर्न सम्भव नहुँदो रहेछ। सधैं कसैको मन नबिझाइ सवैको मुटुमा बस्ने सर्जकको चाहना पूरा नहुने रहेछ। त्यसैले मेरो नयाँ गीत ‘पिर’का कारण केही दर्शकस्रोतालाई मर्का परेको मैले महशुस गरेको छ।

गीतले भन्ने चाहेको कुरा यहाँलाई अवगत भइसकेको छ। एउटा सर्जक भएका नाताले आफ्नो सिर्जनालाई लिएर गरिएका अपेक्षा र टिप्पणीहरुको उपेक्षा गर्न हुन्न भन्ने मलाई महशुस भएको छ। मैले सवै खालका प्रतिक्रिया र टिप्पणी हेरिरहेको छु। यतिबेला आफ्नै सिर्जना तपाईंहरुका नजरबाट नियालिरहेको छु। मैले गल्ती गरेको हो कि ? तपाईंहरु (केही)ले गलत बुझ्नुभएको हो, समिक्षा गर्दैछु।

‘पिर’बाट मैले युद्धकै जग बलमा व्यवस्था परिवर्तन भएको तर अवस्था परिवर्तन नभएको भन्न मात्रै खोजेको हौं। समानताको लागि एकसाथ लडेका कमरेडहरु बिचमा बढ्दै गएको असमान दूरी देखाउन खोजेको हौं। एक आमनागरिकले राज्यसँग गरेको अपेक्षा र पाएको उपेक्षालाई चित्रण गर्ने कोशिस गरेको हौं! मलाई लागेको – यत्तिको विषय त हामीले टेलिभिजन कार्यक्रमहरुमा हेर्दै आएको होइन र ?

पत्रपत्रिकाहरुमा त्यसबारे लेखिदै पढिँदै आएको होइन र ? छर्लङ्गै देखिएको विषय होइन र ? स्वीकारिएको विषय होइन र ?जसरी यसअघिका गीतहरु ‘बोल माया’, ‘दोहोरी ब्याटल’, ‘गल्बन्दी’, ‘बदला बरिलै’, ‘फुटेका चुरा’ , ‘मेरो पनि हैन र यो देश’ , ‘कुरा बुझ्न पर्छ ‘ गीतहरुमा कथा बुन्थें, पात्र बनाउथें , टुक्का टिप्थे, लय हाल्थे र रेकर्ड छायाङकन गर्थें । यसमा पनि त्यही प्रक्रिया छ ।

गीतको पृष्ठभूमिका बारेमा केही अवगत गराउन चाहन्छु। ६ वर्ष अगाडि करिब ४ वर्ष दोहोरी साँझमा काम गर्दा गाउनेबजाउने पकाउने पस्कने मध्यका थुप्रै सहकर्मीहरु पुर्व लडाकु थिए। उनीहरु चरम निराशाबादी कुरा गर्थे। त्यो समयमा नै मैले यो विषय डायरीमा नोट गरेको थिएँ। संयोगले अहिले निस्क्यो।

यसबाहेक कुनै राजनीतिक पूर्वाग्रह, नियत र उद्देश्य नराखिएको स्पस्ट पार्न चाहन्छु। प्रतीकात्मक रुपमा दृष्यहरु निर्माण गरेर बनाएको एउटा कमरेडको कथा हो ‘पिर’। यो बिचमा मैले यस्ता पात्रहरुको अवस्था, स्वभाव, सोचको अध्ययन गरें। केही पात्रहरुसँग भेटेर कुराकानी पनि गरें। केहि पात्रहरु पढें । आम मानिसका भोगाई र संवेदनाहरु बुने र भिडियो बनाएँ। मेरो पेशा र पहिचान यहि हो।

एउटै गीतमा सबै दृष्टिकोण अटाउन सकिदैन। पूरै बुझाइ आउँदैन। त्यसैले अर्को गीतमा अर्को कथा भन्नु त छँदैछ, त्यसमा अर्कै दृष्टिकोण समेटौला। अहिले अलि धेरै कोट्याएर हेरिएको एउटा दृष्य छ, त्यो आत्मसम्मानसँग जोडिएको प्रतीकात्मक दृष्य हो । प्रतिकात्मक रुपमा राखिएका यस्ता दृष्यहरुले कसैको आत्मसम्मानमा असर पुग्न गएको छ भने म फेरि आत्मालोचना गर्छु ।

यद्यपि मैले भिडियोको सुरुमा यो कुरा लेखेको पनि छु। माफि मागेको छु । अब यस्ता पात्रहरु छन् वा छैनन् भन्नेतर्फ नजाउँ । त्यसो हो भने मुना मदन छन् कि छैनन् ? सुम्निमा र सोमदत्त खोज्न कहाँ जाने ? सुयोगबिर र सकम्बरी कहाँ होलान ? कहाँ होला घु्म्ने मेच माथि बसेको अन्धो मान्छे ?

खैर, भिडियोलाई फेरि एकपटक अ़क्षरस हेर्ने हो भने व्यवस्था परिवर्तनमा माओवादी युद्ध र आन्दोलनलाई कहीँनेर पनि गलत अर्थ्याइएको छैन। बरु भएभरका परिवर्तनको जस दिइएको छ । भिडियोमा देखिएका पात्रहरु जस्तैको बलिदानीले पाएको यो नयाँ व्यवस्थामा मैले यति धेरै फाइदा उठाएको छु भने उनीहरुको अवस्थाको गीत किन नगाउने भन्ने हो।

अब भिडियो नै हटाउँदा पो युध्द आन्दोलन गणतन्त्र स्वतन्त्रताको अपमान हुने हो कि ? म अत्यन्त अन्तरमुखि र शान्त मनुवा हुँ । म सर्जक हुँ, सिर्जना नै मेरो बिचार हो ! आवाज हो । विवाद मेरो स्वभाव र ल्याकतको कुरा होईन ! मैले कसैसँग पनि यो विषयमा सहयोग सल्लाह लिएको छैन !

त्यसैले सिर्जना र स्वतन्त्रताको कुरा त गरौं तर यसलाई राजनीतिकरण नगर्न सबैसँग अनुरोध गर्दछु ! मैले आफ्नो स्वतन्त्रताको आनन्द लिइरहेको छु ! मेरो विनम्र अनुरोध मलाई कुनै कित्तामा नउभ्याइदिनु होला ! कुनै विषय जब विवादित बन्छ, त्यो बनेको बन्यै गर्छ । पक्ष विपक्षमा एकोहोरो भइन्छ ! नेपाली सोसियल मिडियामा यो गलत नजिर स्थापित भएको छ !

विवादले मानसिक तनाव त दिन्छ नै विषयान्तर पनि गर्छ। गीत र भिडियोको भाषा, शैली, प्रस्तुतिलाई कलाका दृष्टिबाट, विचारका दृष्टिबाट हेरौं, समिक्षा गरौ ! तर गीतले उठाउन खोजेको मुख्य विषयहरुलाई एकपटक इमान्दार भएर विचार गरौं। समग्र विषय त सत्य हो भन्दै नेतृत्व पंक्तिले स्विकारिसक्नु भएको छ !

त्यसलाई सम्बोधन गर्नेतर्फ केही कदम उठाइयो भने मेरो सिर्जनाले सार्थकता पाउने थियो। भिडियो हेरिरहँदा जुन–जुन दृष्यले सन्बन्धित साथीहरुलाई आत्मसम्मानमा चोट पुगेको छ, त्यस प्रति म फेरी पनि क्षमा चाहन्छु ! यसलाई कलाको दुष्टिकोणले हेर्न आग्रह गर्न चाहन्छु !

कसैले नियतवस उक्साएर वा कसैले निरन्तर निरुत्साहित गरेर एउटा सर्जकलाई दुविधामा नपारौ ! न अल्झाउँ ! किनकि समाजमा टिप्नुपर्ने कैयौं कथा छन ! गाउनुपर्ने कयौं, गित छन् ! तपाईंले नै लडेर ल्याएको नयाँ व्यवस्थामा पनि सोध्नुपर्ने कैयौं प्रश्नहरु छन्। प्रश्नहरुलाई निरुत्साहित नगरिदिनुहोस्। “प्रकाश सपुत” (सर्जक)

प्रतिकृया दिनुहोस्