बुधबार , जेठ १७, २०८०

युरिक एसिडको मात्रा धेरै बढेको छ ? यसो गर्नुहोस्

चैत्र २७, २०७९ सोमबार 642

काठमाडौं । खानपान र जीवनशैलीमा परिवर्तन गरेर तपाईको उच्च युरिक एसिडलाई नियन्त्रण गर्न सकिन्छ। युरिक एसिड एक रासायनिक यौगिक र प्राकृतिक अपशिष्ट उत्पादन हो जुन प्यूरिनमा प्रशस्त खाना पचाउँदा शरीरबाट बाहिर निस्कन्छ। प्यूरिनहरू कार्बन र नाइट्रोजन परमाणुहरूबाट बनेका अणुहरू हुन् र शरीरमा टुक्रिएका हुन्छन्। प्यूरिन युक्त खानेकुराको सेवनले कहिलेकाहीँ शरीरमा युरिक एसिड हटाउने प्रक्रियामा बाधा पुर्याउँछ । यसले शरीरमा युरिक एसिडको स्तर बढाउन सक्छ, जसलाई हाइपरयुरिसेमिया पनि भनिन्छ।

शरीर आफैले यूरिक एसिड फिल्टर गर्न सक्षम हुन्छ। कहिलेकाहीँ विभिन्न कारणले अतिरिक्त यूरिक एसिड हटाउन सक्षम हुँदैन। यसको एउटा कारण यो पनि हुन सक्छ कि तपाईको मिर्गौलाले यसलाई छिट्टै सफा गर्दैन। यसबाहेक, केही खानेकुरा र पेय पदार्थ, पुरानो रोग र जीवनशैली विकारहरूले पनि शरीरमा यूरिक एसिडको उच्च स्तरलाई ट्रिगर गर्न सक्छ।

उच्च यूरिक एसिडको उपचार
उच्च यूरिक एसिडले तपाईंको स्वास्थ्यलाई धेरै तरिकामा असर गर्न सक्छ। यद्यपि, प्रारम्भिक निदानले तपाईंलाई आवश्यक कदम चाल्न र तदनुसार उपचार गर्न मद्दत गर्न सक्छ।

यी खानेकुराको सेवन कम गर्नुहोस्ः प्युरिनयुक्त खानेकुरामा धेरै प्रकारका मासु, समुद्री खाना र तरकारीहरू समावेश हुन्छन्, जसले पच्दा युरिक एसिड उत्पादन गर्छ। यूरिक एसिडको अत्यधिक उत्पादनले हाइपरयुरिसेमिया निम्त्याउन सक्छ। त्यसैले यदि तपाईं शरीरमा उच्च यूरिक एसिडको उपचार गर्न चाहनुहुन्छ भने, यहाँ केहि खानेकुराहरू बेवास्ता गर्नुहोस् ।
– सार्डिन माछा
–सुकेको दाल
–सुँगुरको मासु
–टर्कीको मासु
–माछा
– मटन
–च्याउ
–काउली

प्रशस्त पानी पिउनुहोस्ः हाइड्रेटेड रहनुले तपाइँको मिर्गौलालाई युरिक एसिड सफा गर्न मद्दत गर्दछ। तपाइँको शरीरबाट सबै विषाक्त पदार्थहरू हटाउन मद्दत गर्दछ। प्रत्येक दिन कम्तिमा ८ देखि १० गिलास पानी पिउनुहोस् ।

यी अन्न खानुको फाइदाः त्यहाँ धेरै अन्नहरू छन् जुन उच्च यूरिक एसिड नियन्त्रण गर्न प्रयोग गर्न सकिन्छ। युरिक एसिडका बिरामीले चामल, कोदो, जुनेलो खान सक्छन् । यी अन्नको सेवनले रगतमा चिनीको मात्रा पनि नियन्त्रण गर्न सकिन्छ ।

यस्तै शरीरमा युरिक एसिडको मात्रा बढ्नुको सम्भावित कारण चिनी हुन सक्छ। फ्रक्टोज मह, फलफूल, केही तरकारी र मिठाईमा पाइने साधारण चिनी हो, जसले रगतमा युरिक एसिडको मात्रा बढाउँछ। यी यस्ता खाने कुराहरु खान बन्द गर्नुहोस् ।

यसका साथै तौल नियन्त्रण गर्नुहोस् । फ्याट सेलहरूले धेरै यूरिक एसिड बनाउँछन्। धेरै तौलले तपाईंको मृगौलालाई शरीरबाट युरिक एसिड निकाल्नबाट रोक्न सक्छ। तपाईंले शरीरको तौल कायम गर्नुपर्छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्