आइतबार , जेठ २१, २०८०

कमिलाले यसरी थाहा पाउँछन् क्यान्सर लागे नलागेको

चैत्र ५, २०७९ आइतबार 526

एजेन्सी। कमिलाले क्यान्सर पत्ता लगाउँछ भन्ने कुरा एक वैज्ञानिक अध्ययनले पुष्टि गरेको छ। कमिलाको नाक हुँदैन, तर यसले क्यान्सरको गन्ध भने सजिलै थाहा पाउँछ। तिनीहरूको एन्टेनामा घ्राण रिसेप्टरहरूको प्रशस्तताको कारण क्यान्सर थाहा पाउने गरेको पत्ता लागेको छ।

कीराहरूसँग गन्धको अविश्वसनीय घ्राण शक्ति हुन्छ र ट्युमरहरू पत्ता लगाउन यसलाई प्रयोग गर्न सक्छन्। क्यान्सरयुक्त ट्युमरहरूले वाष्पशील जैविक यौगिकहरू भनिने रसायनहरू रिलिज गर्दछ जुन प्रायः पसिना र पिसाब र सासको बाष्प जस्ता शरीरको तरल पदार्थहरूमा हुन्छ। प्रोसिडिङ्स अफ द रोयल सोसाइटी बी: बायोलजिकल साइन्सेज जर्नलमा प्रकाशित नयाँ अध्ययनका अनुसार कमिलाहरूले पिसाबमा ती यौगिकहरू सुँघ्न सक्छन्।

सोर्बोन पेरिस नर्थ युनिभर्सिटीका एथोलोजिस्ट र अध्ययनका प्रमुख लेखक ब्याप्टिस्ट पिकेरेटलाई पहिले नै थाहा थियो कि कमिलाहरूले क्यान्सर कोषहरूबाट फैलिने वाष्पशील जैविक यौगिकहरू पत्ता लगाउन सक्छन्।

पिकेरेट र उनको टोलीले मानव स्तन क्यान्सरको ट्युमरलाई मुसामा प्रत्यारोपण गरेर तिनीहरूलाई बढ्न दिन थाले। त्यसपछि उनीहरूले ट्युमरले भरिएको र स्वस्थ मुसा दुवैबाट पिसाब सङ्कलन गरे। क्यान्सर भएका जनावरहरूको पिसाबको अगाडि चिनीको पानीको एक थोपा राखेर अनुसन्धानकर्ताहरूले कमिलाहरूलाई ट्युमरको गन्धलाई जोड्न छाडिदिए। टोलीले चिनीको पानी निकाल्दा स्वस्थ मुसाको तुलनामा क्यान्सरग्रस्त मुसाको पिसाबको वरिपरि कीराहरू करिब २० प्रतिशत लामो समयसम्म रहेको देखियो किनभने तिनीहरू ‘उपचार’ खोजिरहेका थिए।

“रासायनिक विश्लेषणले पुष्टि गर्‍यो कि ट्युमरको उपस्थितिले पिसाबको गन्ध परिवर्तन गर्‍यो। कमिलाहरूले मुसाको पिसाबमा ट्युमर सङ्केतहरू भरपर्दो रूपमा पत्ता लगाएको पुष्टि भयो।”

प्रोसिडिङ अफ द रोयल सोसाइटी बी: बायोलॉजिकल साइन्सेज जर्नलमा प्रकाशित तिनीहरूको निष्कर्षमा उनीहरूले भनेका छन् कि यी कीराहरूलाई बिरामीहरूमा क्यान्सर पहिचान गर्न लगाउने हो भने यो निकै नै कम खर्चिलो बिधि हुनसक्छ।

अर्को चरणको अध्ययनको रूपमा अन्वेषकहरू कमिलाहरूले मानव पिसाबको लागि पनि मुसाको जस्तै गर्न सक्छन् कि सक्दैनन् भनेर हेर्न चाहन्छन्। यस्तै अघिल्लो एक अनुसन्धानले कुकुरहरूलाई तालिम दिएपछि पिसाबको गन्धबाट क्यान्सर पत्ता लगाउन सक्ने देखाएको छ।

क्यान्सर पत्ता लगाउन धेरै इलेक्ट्रोनिक उपकरणहरू पनि छन् जसले मूत्र नमुनाहरूबाट निश्चित प्रकारका क्यान्सरहरू पत्ता लगाउन सक्छन् – जस्तै मूत्राशय, स्तन वा प्रोस्टेटको क्यान्सर। तर मानिसको नाकले पिसाबमा क्यान्सरको गन्ध थाहा पाउन भने सक्दैन।

प्रतिकृया दिनुहोस्