सोमबार , चैत्र १३, २०७९

के तपाई पाद रोक्नु हुन्छ ..?

चैत्र २, २०७९ बिहिबार 151

काठमाडौं । मानि सको पे’टमा ग्यास उत्पाद’न हुन्छ नै । यो बेला–बेला मल’द्धारबाट बाहिरिन्छ । तर कुनै विशेष परिस्थितीमा पाद रोक्नु’पर्ने हुन्छ । कुनै मिटिङ होस् वा मानिस’हरुको भीडमा रहेको बेला आवाजमा ग्यास छोड्न लाज नै हुन्छ । तर त्यो ग्यास रोक्दा शरी’रमा धेरै नेक्सा’न हुने विज्ञह’रुले पत्ता लगाएका छन् ।

ग्यास निस्कनु भनेको शरीर:बाट पसिना वा पिसा’ब निस्कने प्रक्रिया जस्तै हो। जब हामीले यी प्रकृ’तिको आह्वा’नलाई रोक्न सक्दैनौ, त्यसरी नै ग्यासलाई रोक्न सकिन्न । आयुर्वेद विज्ञ डा रेखा राधामोनीले ग्यास सहजै फ्याल्नुका केही फाइदा बताउँछिन् ।

आफ्नो इन्स्टाग्राम अकाउन्टमा डा. यो जा’नकारी सेयर गर्दै उनले क्याप्शनमा आयु’र्वेदका अनुसार ग्यास फाल्नु राम्रो रहेको पनि लेखेकी छिन् । यो सास फेर्न वा पसिना आउने जस्तै सामान्य प्रक्रिया हो भनेकी छिन् ।

घाँटी किन सा’मान्य हुन्छ ?डा. रेखा राधा’मोनीका अनुसार पाचन प्रक्रि’याले गति लिँदा ग्यास बन्ने गर्छ । यो ग्यास बने’पछि शरीरमा तलतिर बग्छ। यो तिर्खा लाग्ने, भोक लाग्ने, पिसाब लाग्ने जस्ता सा’मान्य र प्राकृतिक प्र’क्रिया हो। जस’लाई रोक्नु हुदैन । यससँगै डा. रेखा राधामो’नीले ग्यास बन्द गर्नुका बेफाइदा पनि बताइन् ।

टाउको दुखा’इ हुन सक्छयदि तपाईंले धेरै लामो समय’सम्म पादलाई रोक्नु भयो भने, ग्यास माथितिर बग्न सक्छ। यो पनि तपाई’को टाउको दुख्ने कारण बन्न सक्छ । जब तपाइँ ग्या’स बन्द गर्नुहुन्छ, शरीरमा उत्पादित ग्यास तपाइँ’को शरीर’मा रहन्छ। जुन पछि ठुलो समस्या बन्छ ।

पाचन प्रक्रियामा क्षति’पाद रोक्ने प्रभावले पाचन प्रक्रि’यालाई असर गर्छ। डा. रेखा राधामोनीको पोष्टका अनुसार पाद रोक्ने प्रयास गर्दा पेट फुल्ने सम्भा’वना हुन्छ । यस कार’णले कब्जि’यतको सम’स्या हुन सक्छ वा व्यक्तिले स्वा’द लिन सक्ने क्षमता गुमाउन सक्छ। पाद बन्द गर्नुले शरीरमा धेरै क्षति हुन सक्छ।

कोलोनमा प्रभाव’पाद रोक्नको लागि पेटको भाग सबैभन्दा बढी यात्रा गर्छ । पाद’को माध्यमबाट धेरै प्रका’रका केमिक’लहरू पनि ग्यासको रूपमा शरीरबाट बाहिर निस्कन्छन्। जसले वास्तवमा हाम्रो ग्यास्ट्रोइंटेस्टाइनल स्वास्थ्य’लाई सहज गर्छ ।

तर रोकियो भने हानि पुर्‍याउँछ। पा’द बन्द गरेमा, त्यस्ता रसायन’हरू शरीरमा रहन्छ। जसका कारण कोलोन क्या’न्सरको जोखिम बढ्छ ।

आन्द्रामा प्रभाव’ग्यास निस्कन:बाट रोकिँदा एन्स्टाइन पनि नराम्ररी प्रभावित हुन्छ। खास’गरी आन्द्राको तल्लो भाग यस ग्यासका कारण दबाबमा आउँछ। जसका कारण आन्द्राको काम गर्ने क्षम’तामा असर पर्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्