सोमबार , चैत्र १३, २०७९

दुखद खबर🥲🥲 ओखलढुंगा दुर्घटना : दुईको मृत्यु गम्भीर घाइते १० जनालाई हेलिकप्टरमार्फत काठमाडौँ पठाइयो

फागुण २१, २०७९ आइतबार 206

ओखलढुंगा । बोलेरो जिप दुर्घटनामा परी गम्भीर घाइते भएका १० जनालाई हेलिकप्टरमार्फत काठमाडाैँ पठाइएको छ । जिल्लाको चिसंखुगढी गाउँपालिका- ३ दियालेस्थित राउटार भन्ने ठाउँमा आज (आईतबार) बिहान ना १ ज ८४७३ नम्बरको जीप दुर्घटनामा परेको थियो ।

दियालेबाट यात्रुहरु लिएर ओखलढुंगा सदरमुकामतर्फ आउँदै गरेको जीप अचानक अनियन्त्रित भई दुर्घटना भएकाे थियाे । दुर्घटनामा परी दियालेका ५२ वर्षीय मिनबहादुर श्रेष्ठ र सोही ठाउँका ७० बर्षीय भक्तबहादुर थापाको घटनास्थलमै मृ त्यु भएको छ ।

दुर्घटनामा परी अन्य १२ जना घाइते भएका छन् । घाइतेमध्ये गम्भीर रहेका १० जनालाई उद्धार गरी दुई पटकमा हेलिकप्टरमार्फत काठमाडाैँ पठाइएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय ओखलढुंगाका प्रमुख प्रहरी नायव उपरीक्षक दिपकबहादुर केसीले जानकारी दिए ।

उनका अनुसार गम्भीर घाईतेहरु चिसंखुगढी- ३ दियालेका चालक २५ पर्षीय सुमन कार्की, सोही ठाउँका २६ वर्षीया शर्मिला श्रेष्ठ, ४० वर्षीय केन्द्रबहादुर कार्की र चिसंखुगढी- १ कुईभिरका २२ पर्षीय खेमबहादुर खत्रीलाई उपचारका लागि काठमाडाैँ पठाइएको हाे ।-राज दयाल/news24

जनकपुर–जयनगर रेल बीमाबिना सञ्चालनमा
धनुषा, २१ फागुन (रासस) : जनकपुर–जयनगर रेल सेवा सरकारको नीति विपरीत बीमा बिना नै सञ्चालन भइरहेको छ । नियमित सञ्चालनमा आएको झण्डै एक वर्ष हुन लाग्दा पनि व्यवस्थापकीय पक्षद्वारा बीमा नगरी रेल सञ्चालन गरेको पाइएको छ ।

विसं २०७८ चैत १२ गतेदेखि नियमित रुपमा रेल सेवा सञ्चालन हुँदै आएको छ । भारतीय बजार जयनगरदेखि कुर्थासम्म ३५ किलोमिटर दुरीमा दैनिक दुई पटक रेल सेवा सञ्चालनमा छन् । सो मार्गमा सञ्चालित दुईवटा रेल बजेट अभावका कारण बीमा नगरीकनै सञ्चालन गर्नुपरेको नेपाल रेल्वे कम्पनीका इञ्जिनीयर रवीन्द्र साहले जानकारी दिनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “रकम अपुग भएपछि बीमा गराउन सकिएको छैन ।”

दुवै रेलको बीमाका लागि चालु आर्थिक वर्ष २०७९÷८० मा रू १५ लाख र गत आवमा रू ३० लाख विनियोजन गरिएको थियो । एउटा बोगिसहितको रेलको बीमाका लागि रू ९० लाख आवश्यक पर्छ । रकम अभाव भएपछि बीमा गर्न नसकिएको साहको भनाइ छ ।

“दुवै रेलको बीमाका लागि रू एक करोड ८० लाख आवश्यक पर्छ”, रेल्वे कम्पनीका महाप्रबन्धक निरञ्जन झाले भन्नुभयो । बीमा नगरिए पनि रेल दुघर्टना भएर कोहीले ज्यान गुमाएमा उनीहरुका परिवारजनलाई नेपाल रेल्वेको ऐनअनुसार प्रति व्यक्ति रू सात लाख क्षतिपूर्ति उपलब्ध गराउने व्यवस्था रहेको उहाँले बताउनुभयो । झाले भन्नुभयो, “एकातिर यहाँका बीमा कम्पनी रेलको बीमा गर्न तयार छैनन् भने अर्कोतिर बीमा गर्न बजेट अभाव छ । यात्रुको मात्रै बीमा गर्ने प्रक्रिया जटिल भएकाले हालसम्म रेल र यात्रु दुवैको बीमा गराउन सकेका छैनौँ ।”

जयनगर–कुर्था रेल नेपाल रेल्वे कम्पनीले सञ्चालन गरे पनि हालसम्म दुवै रेल रेल्वे विभागको नाममा छन् । विभागले रेलको स्वामित्व कम्पनीलाई हस्तान्तरण नगरेको महाप्रबन्धक झाले जानकारी दिनुभयो । गत पुसमा वैदेही स्टेशनमा नेपाली रेलले किचेर एक यात्रुको मृत्यु भएको थियो । रेल खुल्न लागेको समयमा टिकट नलिइ चढ्ने क्रममा लड्दा किचिएर धनुषाको नगराइन नगरपालिकाका पूर्ण सदाको ज्यान गएको थियो ।

उक्त घटनाको छानबिन गरी मृतकका परिवारजनलाई क्षतिपूर्ति दिनका लागि छानबिन समिति गठन गरिएको थियो । उक्त समितिले कम्पनी दैनिक लाखाँै रुपैयाँ घाटामा सञ्चालन भइरहेको, रेल तथा यात्रुको बीमा नभएको तथा मृतकले टिकट नलिएको कारण उल्लेख गर्दै क्षतिपूर्तिका लागि सिफारिस नगरेका कारण क्षतिपूर्ति दिइएको थिएन ।

प्रतिकृया दिनुहोस्