आइतबार , जेठ १४, २०८०

रोनाल्डोले पाए उपहारस्वरुप ‘रोल्स रोयस’

पुष १२, २०७९ मंगलबार 289

काठमाडौं। फुटबल स्टार क्रिस्टियानो रोनाल्डोले रोल्स रोयस ऋरस्वरुप पाएका छन्।

रोनाल्डोलाई उनकी प्रेमिका जर्जिना रोड्रिगेजले रोल्स रोयस गाडि क्रिसमसको उपहार दिएकी हुन्।

सोमबार रोनाल्डोले आफ्नो इन्स्टाग्रामको स्टोरिमा जर्जिनालाई सम्बोधन गर्दै ‘धन्यवाद प्रिय’ लेख्दै गाडीको फोटो सार्वजनिक गरे।

जर्जिनाले सार्वजिनक गरेको भिडियोमा भने रोनाल्डो आफ्नो छारीलाई बोकेर हिँडिरहेको देखिन्छन्। उनले गाडी देखेसँगै आश्चर्यजनक भाव प्रकट गर्दै छोरीलाई भुई पनि राखेका थिए।

रोल्स रोयस श्रृङ्ख्लाको फ्यान्तम मोडेलको गाडिको मुल्य नेपाली बजारमा करिब ६ करोड १७ लाख रुपैँयाबाट सुरु हुने गर्दछ।

विश्वकपको क्वाटरफाइनलमा मोरक्कोसँग पोर्चुगल पराजित भएसँगै रोनाल्डो भावुक हुँदै मैदानबाट बाहिरिएका थिए। म्यान्चेष्टर युनाईटेडबाट बाहिरिएका रोनाल्डोले साउदी अरेबियासँग सम्झौंता गरेको प्रसङ्ग बाहिरिरहेको छ। तथापि, रोनाल्डोले सो बारे औपचारिक घोषणा गर्न बाँकी नै छ।

पिशाबलाई मानिसको स्वास्थ्यको एउटा सूचक मानिन्छ । यदि स्वास्थ्य ठिक छैन भने त्यसको असर पिसाबमा देखिन सक्छ । यदि पिशाब सफा छ भने त्यसले स्वास्थ्य ठिक रहेको संकेत गर्छ । तर, यदि यो गाढा रंगको छ र यसबाट गन्ध र फिँज आइरहेको छ भने स्वास्थ्य गडबड हुन सक्छ ।कहिलेकाहीँ सामान्य कारणले पनि पिशाबबाट फिँज आउँछ त्यसैले चिन्ता लिइहाल्नृ पर्दैन । तर, यदि नियमितरुपमा नै पिसाबमा फिँज आइरहेको छ भने डाक्टरसँग परामर्श गर्नु उचित हुन्छ। पिसाबमा नियमितरुपमा फिँज देखिनुका यी कारणहरु हुन सक्छन्ः

डिहाइड्रेसन: शरीरमा पानीको कमीका कारण कहिलेकाहीँ पिसाबमा फिँज बन्छ । किनकी जब हाम्रो शरीर डिहाइड्रेड हुन्छ, त्यतिबेला शरीरबाट प्रोटीन तथा केही केमिकलहरु निस्किन्छन् । त्यसैले सकेसम्भ धेरै पानी पिउने गरौं ।

गर्भावस्था: गर्भावस्थामा महिलाको शरीरमा अनेकन परिवर्तनहरु देखिन्छन् । यही परिवर्तनमध्ये एक हो पिसाबमा फिँज बन्नु । यो यसकारण कि प्रेग्नेन्सीको समयमा मृगौला धेरै काम गर्नुपर्छ । यसले गर्दा प्रोटीन लीक हुन्छ र यही कारणले पिसाबममा फिँज बन्न थाल्छ ।
तनाव: चिन्तित र तनावगस्त अबस्थामा पनि पिसाबमा फिँज बन्न सक्छ। यसको कारण हो एलब्यूमिन, जुन पिसाबमा पाइने एक प्रकारको प्रोटिन हो । बढि तनावका कारणले किड्नीबाट यो प्रोटीन लीक आउट हुन्छ।

डाइबिटिज: उच्च रक्तचाप किड्नीका लागि राम्रो होइन किनभने यसको सोझो असरले गर्दा पनि पिसाबमा फिँज बन्छ। डाइबिटिजका कारणले पनि किड्नी खराब हुन सक्छ । डाइबिटिज भएका व्यक्तिहरुको पिसाबमा फिँज देखिन्छ । लामो समयदेखि आफ्नो सुगरको जाँच गराउनु भएको छैन भने डाइबिटिज विशेषज्ञलाई देखाइहालौं । राम्ररी उपचार गराउँदा डाइबिटिजका साथै पिसाबमा फिँज आउने समस्या समाधान हुन्छ।

प्रोटिनयूरिया: यदि पिसाबमा प्रोटिनको मात्रा धेरै भयो भने यस अवस्थालाई प्रोटिनयूरिया भन्ने गरिन्छ। मृगौलाले राम्ररी प्रोटिन फिल्टर गर्न नसक्दा यो अवस्था आउँछ । यस्तो अवस्थामा चाँडै कुनै डाक्टरससँग परामर्श गरिहाल्नुपर्छ ।

यूटीआई: यूटीआई या यूरिनरी ट्र्याक्ट इन्फेक्सन महिलाहरुमा हुने एक आम तर ठूलो समस्या हो। फोहोर शौचालय प्रयोग गर्दा यस्तो हुन्छ। ब्याक्टेरियाले यूरिनरी ट्र्याक्टमा प्रवेश गर्छ जसको कारण उनीहरुलाई जलनको महसुस हुन्छ र पिसाबमा फिँज आउन थाल्छ। त्यसैले यस्तो समस्या हुनासाथ तुरुन्तै डाक्टरलाई सम्पर्क गर्नुस किनकी यूटीआई एन्टिबायोटिक्स खाएपछि मात्रै ठिक हुन्छ। यसका अलावा सफा शौचालय र सेनिटाइजर्स प्रयोग गर्ने कुरामा सचेत हुनुस ।

मुटुको समस्या: पिसाबको समस्याले कहिलेकाहीँ मुटुरोगतर्फ पनि संकेत गरेको हुन्छ। यूरिनमा प्रोटिनको बढि मात्रा भयो भने स्ट्रोकको सम्भावना बढ्ने चिकित्सकहरु बताउँछन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्