आइतबार , जेठ १४, २०८०

यी दुई छोरि जसले बाबुको मृ”त्युपछि गरे अ”न्त्येष्टी र काजकिरिया

पुष ५, २०७९ मंगलबार 293

बेसीसहर नगरपालिका-३ बाहुनबेसीस्थित एक परिवारका दुई छोरीहरुले आफ्नो बाबुको मृ,त्युपछि अन्त्येष्टीसँगै १३ दिनसम्म काजकिरिया गरि मृ,त्यु संस्कार पुरा गरेका छन्। १८ मंसिरमा बाहुनबेसीका ४७ वर्षीय पदम घिमिरेको मृ,त्यु भएपछि उनका छोरीहरूले दा,गबत्ती,

दिएर दाहासंस्कार गर्नुका साथै हिन्दु संस्कार अनुसार १३औं दिनसम्म काजकिरिया गरेर बाबाको मृ,त्यु संस्कार उम्काएका हुन् । २१ वर्षीया पुनम र १९ वर्षीया पवनाले बाबाको का,जकिरिया गरेका हुन् । दिदी पुनम बिएड् प्रथम बर्षमा र बहिनी पवना १२ कक्षामा अध्यनरत् रहेको छिमेकी सृजना बरालले बताइन् ।

पोखरास्थित मामाघरमा बसेर अध्ययन गरेको उनले बताइन् । अहिले पनि उनीहरूका काका/काकी, छरछिमेकी र मावलीको सहयोगमा का,जकिरिया र १३औँ दिनको संस्कार चलिरहेको बताइएको छ । २१ वर्षीया पुनम र १९ वर्षीया पवनाले बाबाको काजकिरिया गरेका हुन् ।

दिदी पुनम बिएड् प्रथम बर्षमा र बहिनी पवना १२ कक्षामा अध्यनरत् रहेको छिमेकी सृजना बरालले बताइन् । पोखरास्थित मामाघरमा बसेर अध्ययन गरेको उनले बताइन् । अहिले पनि उनीहरूका काका/काकी, छरछिमेकी र मावलीको सहयोगमा काजकिरिया र १३औँ दिनको संस्कार चलिरहेको बताइएको छ ।

स्वर्गीय घिमिरेकी श्रीमती मृ,त्यु हुनु केहीदिन अघि मात्रै बैदेशिक रोजगारीका लागि दुवई गएको छिमेकीले बताएका छन् । वैदेशिक रोजगारी भए पनि राम्रो कमाई नभएकाले सो परिवारलाई यतिबेला मृ,त्यु संस्कार उम्काउन समेत निकै सकस परेको छिमेकीको भनाई छ।

यो पनि: जाडो बढेसँगै इन्फ्लुएन्जाको जोखिम बढ्दो, काठमाडौँ– जाडोयामसँगै इन्फ्लुएन्जा (फ्लु) सङ्क्रमण जोखिम बढेको छ । जाडोमा सक्रिय हुने इन्फलुएन्जा भाइरस बच्चादेखि युवा र वृद्धवृद्धामा इन्फ्लुएन्जाको सङ्क्रमण हुँने गर्दछ । दीर्घरोगी, गर्भवती, ज्येष्ठ नागरिक तथा रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता कम भएकालाई इन्फ्लुएन्जाको सङ्क्रमण बढी हुने गर्दछ ।

शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका इन्फ्लुएन्जाका फोकलपर्सन डा मिलन ब्रजाचार्यले रोगप्रतिरोधात्मक क्षमता कम भएकालाई सङ्क्रमणको जोखिम बढी हुने गरेको बताउँछन्। ‘दिर्घरोगी बिरामीलाई इन्फ्लुएन्जाले फोक्सोमा असर गरेर निमोनिया जस्ता समस्या आउन सक्छन,’ उनले भने ,’यस्ता बिरामीलाई सघन उपचार कक्ष (आइसियु) मा राखेर उपचार गर्नुपर्दछ ।’

नेपालमा इन्फ्लुएन्जा ‘ए’ पुष्टि भइसकेको छ । कात्तिकदेखि फागुनसम्म इन्फ्लुएन्जा भाइरसको सङ्क्रमण हुने भएकोले सतर्कता बताए । इन्फ्लुएन्जा सङ्क्रमणका बिरामीमा ज्वरो आउनु, खोकी लाग्नु र घाँटी दुख्नु, टाउको दुख्नु, नाक बन्द हुनु वा सिगान बग्नु, जिउ र मांसपेशी दुख्नु, थकान महसुस जस्ता लक्षण देखा पर्दछन् । इन्फ्लुएन्जा भएका सबैलाई ज्वरो नआउन पनि सक्छ ।

यसबाट बच्न बिरामी भएका व्यक्तिसँग भौतिक दूरी राख्ने, खोक्दा वा हाच्छिउँ गर्दा आफ्नो मुख र नाक छोप्ने, सम्भव भएसम्म बिरामी हुँदा घरमै बस्ने, शारीरिकरुपम सक्रिय हुने र प्रशस्त्र तरल पदार्थ र पौष्टिक खाना खाने, बेलाबेलामा सावुनपानीले हात हुने र आफ्नो आँखा, नाक वा मुख नछुने गर्नुपर्दछ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्